2026. június 26., péntek

Mi lesz a grafikusokkal?

Borzalmas gondolataim vannak a már 20 év művelt szakmámmal kapcsolatban. Szerintem közeledünk a kreatív szakma végéhez. Egy olyan szakmának, aminek én több korszakát, nagy változásait megéltem már, de most már olyan irányba állt, ami kijelöli a végét, vagy legalábbis arra a méretre szűkülését, ami nem ad egy kreatív számáraelegendő megélhetést.

Jelenleg tömegével látom az AI generált hirdetéseket, ahol ugyanazon elemek használatával kb uniformizálódnak a kreatívok, és már én is ügyféltől a "briefben" AI generált koncepciókat kapok. Technikailag én is használom az AI-t, de szerintem egyetlen lépésre vagyunk attól, ahol a kreatív már nem lesz szükséges a termék létrehozásához.

A művészet és az egyedi fog háttérbe kerülni, mert az eredmény szempontjából már erre nem lesz szükség (és ezt már a chat gtp sem tagadja). Az ügyfél úgy gondolkodik, ha működik, és kevesebbe kerül, akkor az neki úgy tökéletes. Ez lesz a vége. Én mindig úgy prognosztizáltam, hogy 45 éves koromig vagyok validálva a szakmában... de régebben nem azért gondoltam ezt, mert az AI kiváltja a tudásom, hanem mert a fiatalok lépnek a frissességükkel a korosztályom helyére. Ma úgy látom, hogy a 45 év nagyjából reális, ha ügyes leszek, akkor talán pár évet hozzá tudok csalni, de nemhogy az inflációt fogom követni, hanem egyre kevesebbet fogok ezzel keresni. Így az új vállalkozásunk ma már nem csak extra bevétel, hanem hosszú távon egy új út kijelölése lehet.

A kreatív szakmának a szépségeit már azon formában, amiben a mi korosztályunk tapasztalta meg, a következő generáció nem fogja ismerni. Nekik lesz más, bízzunk benne hogy ugyanígy tudják majd kamatoztatni tehetségük, és tudnak létre hozni valódi szellemi tőkét.

Egy tanács fiataloknak: KERESSETEK MÁS SZAKMÁT, NE KREATÍVOT!

Nincsenek megjegyzések: